Корисна інформація

Чи повинен ФОП формувати і зберігати первинну документацію?

Паперова форма первинної документації у ФОП

Чимала кількість фізичних-осіб підприємців, особливо спрощенці першої та другої груп, вважають, що їм не потрібні первинні документи.

Зазвичай таку позицію вони аргументують досить просто: “Звіти до податкової здаються на основі даних книги обліку доходів та витрат. Записи туди вносяться щоденно. Чек я виписую тільки на вимогу покупця” Але згідно 8 частини 19 статті Господарського кодексу України, усі суб’єкти господарської діяльності повинні вести первинний облік результатів своєї роботи. А ФОП, згідно того ж ГКУ, є суб’єктом господарської діяльності. От і маємо ситуацію, коли при податковій перевірці від підприємця вимагають первинну документацію, якої у нього ніколи й не було.

Які первинні документи мають бути у платника єдиного податку?

Перелік документів, по суті, не відрізняється від аналогічного переліку для суб’єктів на загальній системі оподаткування. Первинні документи, що підтверджують отримання доходів:

  • виписки банку;
  • товарні чеки;
  • квитанції чи акти про надані послуги;
  • фіскальні чеки РРО.

Важливим при здійсненні господарської діяльності є нюанс з дотриманням КВЕДів. Необхідно слідкувати, аби підтверджуючі документи містили дані, що відповідають зареєстрованим кодам. Наприклад, якщо Ви здійснюєте роздрібну торгівлю взуттям (за КВЕД), то чек на продаж меблів (навіть якщо ви продавали бувший у використанні стелаж для взуття) буде оподаткований за ставкою ПДФО, тобто 18%. Невідповідність здійснюваної діяльності щодо КВЕД може призвести до накладення штрафів, пам’ятайте про це! Первинна документація має регламентований законом термін зберігання — 1095 днів (3 роки) з дати подачі звітності, для складання якої використовувалась зазначені в ній дані.

Які наслідки матиме відсутність первинних документів?

Стаття 164/1 КУпАП передбачає відповідальність за не ведення чи неналежне ведення обліку доходів та витрат. Розмір штрафу невеликий — до 8 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У п. 121.1 Податкового кодексу вказаний штраф за відсутність первинних документів. 510 грн на перший раз, 1020 грн повторно. А ось за виявлений факт невиписаної (чи невнесеної до книги обліку) квитанції розмір штрафу може бути рівним 5-тикратній сумі за цією квитанцією (чеком).

Звісно, знаходяться прибічники думки “про необов’язковість” первинної документації для ФОП, яким вдається довести свою правоту у суді. Але даний процес потребує значних капіталовкладень, причому як моральних, так і фінансових. Тому найліпший вихід — зберігати документи протягом 3 років. Якщо ж процес ведення обліку ФОП викликає у вас труднощі — звертайтесь до фахівців Clever Consulting, і ми візьмемо усі турботи по організації облікової системи вашого підприємства на себе.